skip to Main Content
Jak Działa Fotowoltaika? Fotowoltaika Złotów

Jak działa fotowoltaika? Fotowoltaika Złotów

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Dzieje się to przy pomocy specjalnych paneli fotowoltaicznych, czyli paneli słonecznych. Czym dokładnie jest fotowoltaika, jak działa i jakie korzyści wiążą się z jej posiadaniem?

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika zajmuje się przekształcaniem światła słonecznego w prąd, a konkretnie przemianą energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wykorzystuje się do tego zjawisko fotowoltaiczne, czyli zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Co ważne, energia jest darmowa i odnawialna – pochodzi wszak ze słońca. Fotowoltaika jest zatem uznawana za niezwykle ekologiczną i zainteresowanie nią stale rośnie.

Fotowoltaika – jak działa system?

Panele fotowoltaiczne są wykorzystywane coraz częściej – zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach (zwłaszcza w przedsiębiorstwach produkcyjnych). Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów, ale najważniejsze są właśnie panele fotowoltaiczne, umieszczane albo na dachach, albo też na ziemi – w dogodnym miejscu, by mogły zbierać promienie słoneczne. Niezwykle ważny jest też inwenter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Oczywiście, ważne są też zabezpieczenia przeciwnapięciowe. Warto wiedzieć, że taka instalacja fotowoltaiczna może działać albo w systemie on-grid, albo off-grid, albo też w systemie hybrydowym i właśnie ten ostatni rodzaj cieszy się największą popularnością.

Fotowoltaika – opłacalność instalacji

Instalacje fotowoltaiczne są zdecydowanie pożyteczne. To rozwiązania nie tylko ekologiczne, pozwalające lepiej zadbać o naszą planetę, lecz również pomagające zredukować koszty utrzymania domu. Rachunki za prąd znacznie spadają, a przy tym koszty eksploatacji instalacji fotowoltaicznej są niskie. Energia produkowana jest przez cały rok, a nadwyżki wyprodukowanej energii są magazynowane w sieci operatora. Z energii tej można skorzystać na przykład zimą. Taka instalacja potrafi sprawnie działać przez przeszło 30 lat, a koszty jej zakupu i montażu szybko się zwracają.

Fotowoltaika Złotów – oferta Ekover

Firma Ekover zapewnia kompleksową pomoc wszystkim osobom, które są zainteresowane budową paneli fotowoltaicznych na swojej działce. Specjaliści zaprojektują system, zainstalują urządzenia i przyłączą klientów do sieci energetycznej. Fotowoltaika Piła zapewnia również wsparcie posprzedażowe, w tym konieczne przeglądy i serwis. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie paneli fotowoltaicznych do danego przypadku, by spełniały swoje zadania i pozwoliły zarówno zadbać o niższe rachunki za prąd, jak i zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego
Facebook