Mikroinwertery czy to się opłaca?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim bieżemy pod uwagę cenę całej instalacji. Na koszt instalacji ma wpływ wiele czynników: koszt paneli fotowoltaicznych, inwertera lub mikrofalownika, przekopu, kabli itp. komponentów. Bardzo ważną kwestią w przypadku mikroinstalacji jest także bezpieczeństwo. Instalacja fotowoltaiczna to przecież z reguły wysokie napięcie na dachu. Miktroinwertery są bardzo powszechnie stosowanym rozwiązaniem w Stanach Zjednoczonych, Australii i na zachodzie Europy.

Jeżeli chcemy postawić na bezpieczeństwo to wybór jest prosty – montaż instalacji na mikroinwerterach. Mikroinwertery to też możliwość optymalizacji paneli fotowoltaicznych. Oznacza to, że można monitorować pracę poszczególnych modułów. To idealne rozwiązanie w przypadku zacienień dachu. Daje możliwość uzyskania więcej energii z instalacji. Korzyści jest znacznie więcej.

Stoisko reklamowe Hoymiles na targach Enex 2023
Stanowisko reklamowe firmy Hoymiles podczas targów Enex 2023 – producenta mikroinwerterów

Czym jest mikroinwerter?

Mikroinwertery to inaczej mikrofalowniki – czyli urządzenie działające na podobnej zasadzie jak inwerter w instalacji fotowoltaicznej. Mikroinwerter instalowany jest na dachu budynku – w przeciwieństwie do klasycznego falownika (instalowanego zazwyczaj w budynku). Najczęściej mikroinwertery instalowane są pod modułami fotowoltaicznymi.

Różnica między klasycznym falownikiem a mikroinwerterem polega na tym, że falownik śledzi punkt maksymalnej mocy tzw. MPPT dla całego łańcucha fotowoltaicznego, aby zapewnić maksymalną wydajność instalacji. W przypadku mikroinwertera śledzenie MPPT następuje dla każdego z modułów fotowoltaicznych. Stąd też nie występuje w tym wypadku ograniczenie wydajności instalacji fotowotaicznej do słabiej pracującego modułu.

Kiedy instaluje się mikroinwertery?

Mikrofalowniki są dzisiaj na tyle popularne, że ich instalacja jest bardzo powszechna. Jednakże w szczególnych wypadkach montaż fotowoltaiki opartej na tym rozwiązaniu jest najbardziej wskazany. To przede wszystkim sytuacje, w których występuje ryzyko zacienienia. Wtedy uzysk energii dzięki instalacji mikro falowników będzie znacznnie wyższy niż w przypadku zastosowania klasycznego falownika. Mikrofalowniki to idealne rozwiązanie również w przypadku skomplikowanych połaci dachowych, gdzie konstrukcja dachu stwarza konieczność montażu paneli słonecznych pod różnymi kątami i azymutem. Mikroinwertery fotowoltaiczne są też wskazane w przypadku instalacji o małej mocy – do kilku kilowatów.

Jaki mikroinwerter wybrać?

Producentów inwerterów fotowoltaicznych jest na rynku dosyć sporo. Do uznanych marek należą przede wszystkim tacy producenci jak: Hoymiles i Emphase. Emphase to jednak spory wydatek. Warto więc zastanowić się nad wyborem mikroinwerterów firmy Hoymiles. Mikrofalowniki Hoymiles są powszechnie dostępne na rynku. Przeznaczone są do pracy z 1, 2 lub 4 panelami PV. Dzięki niezależnej pracy każdego modułu instalacja fotowoltaiczna oparta na Hoymiles’ach osiąga najwyższą możliwą sprawność. Cechą charakterystyczną mikrofalowników jest możliwość instalowania modułów bezpośrednio pod panelami PV. Dodatkowym atutem mikrofalowników jest klasa szczelności IP67 i niskie napięcie rozruchowe wynoszące zaledwie 22VDC. Mikroinwertery Hoymiles zapewniają też wysoką ochroną przeciwprzepięciową. Ważne jest też to, że każdy z inwerterów może być połączony z serwerem WWW, na którym w czasie rzeczywistym można monitorować stan instalacji PV.
Instalację można rozbudowywać w sposób modułowy, dokładając kolejne panele PV wyposażone w mikroinwertery.

Mikrofalowniki to synonim bezpieczeństwa

To ma znaczenie zwłaszcza w przypadku stopnia zagrożenia przeciwpożarowego i porażenia prądem. Klasyczny inwerter generuje bardzo wysokie napięcie. Poza tym znajduje się w domu, a więc blisko domowników. Mikroinwertery to gwarancja niskiego napięcia stałego, które nie przekracza kilkudziesięciu woltów. Porównanie do typowego falownika jest więc korzystniejsze w przypadku mikroinwerterów. To równie ważne w kontekście zagrożenia przeciwpożarowego. Niskie napięcie gwarantuje mniejsze zagrożenie pożarowe. Potwierdzają to również ogólnodostępne dane statystyczne. Oznacza to więc dużo bezpieczniejszą instalację fotowoltaiczną w przypadku zastosowania mikrofalowników.

Długoletnia żywotność i gwarancja

Powszechnie wiadomo, że mikroinwertery cechuje długa żywotność. To efekt mniejszego napięcia i stopnia nagrzewania się mikroinwerterów. Stąd też wzrastająca ich popularność na rynku fotowoltaicznym. Do tego dochodzi jeszcze inna korzyść w postaci wieloletniej gwarancji. W przypadku mikrofalowników Hoymiles ta standardowa wynosi 12 lat, ale można ją wydłużyć do 25 lat. Przedłużenie gwarancji można nabyć do 36 miesięcy od daty uruchomienia inwertera. Atutem instalacji opartej na mikrofalownikach jest również możliwość monitorowania pojedynczego modułu w aplikacji mobilnej, co usprawnia diagnostykę i prace serwisowe. W przypadku mikrofalowników Hoymiles istnieje również możliwość zakładania indywidualnych kont instalatora. Wszystko to wpływa na efektywność działania takiej instalacji. Przy tym warto bardzo wyraźnie podkreślić jeszcze jeden aspekt, którego często nie bierze się pod uwagę na etapie wyboru rodzaju montowanej instalacji. W przypadku wystąpienia awarii instalacji opartej na mikroinwerterach – może ona pracować dalej. Jeśli nasza instalacja zostanie wykonana na klasycznym falowniku – awaria tego urządzenia wyklucza możliwość jej działania do momentu wymiany tego urządzenia. 

Dlaczego mikroinwertery nie są tak popularne w Polsce?

Przez wiele lat narosło wiele mitów związanych z technicznymi aspektami montażu instalacji fotowoltaicznych na mikroinwerterach. Wynika to z faktu – po pierwsze braku dostatecznej wiedzy i doświadczenia instalatorów. Dzięki temu łatwo powiela się pewne stereotypy. Nie każda bowiem firma fotowoltaiczna zajmuje się montażem tego typu urządzeń. Po drugie ciągle nie bierze się pod uwagę faktu, że urządzenia te są coraz bardziej przystępne cenowo. Ich rozwój technologiczny jest również coraz szybszy. Co zdecydowanie wpływa na sprawność tych urządzeń. W przypadku firmy Hoymiles mamy do czynienia z całą gamą urządzeń tego typu. W dodatku na rynku co roku pojawiają się nowi producenci mikroinwerterów. Być może też na fakt mniejszej popularności mikrofalowników mają również wpływ pewne niedogodności techniczne związane z możliwością ich konfiguracji z magazynami energii. 

Podsumowanie

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru sposobu i rodzaju montażu modułów fotowoltaicznych warto dokonać dokładnej analizy dostępnych możliwości na rynku. Jeśli w pobliżu znajduje się firma fotowoltaiczna, która ma doświadczenie w montażu mikroinwerterów – warto rozważyć taką ewentualność.  Świadczą za tym fakty. Wysoka sprawność tych urządzeń dająca nawet 20% wyższą efektywność instalacji. Długa żywotność inwerterów i możliwość skorzystania z wieloletniej gwarancji – o wiele dłuższej niż w przypadku klasycznych falowników. Modułowość tych urządzeń – dzięki mikroinwerterom możemy rozbudowywać swoją instalację bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. No i poziom bezpieczeństwa – mikrofalowniki dają nam większą pewność, że na naszym dachu nie pojawi się pożar.