skip to Main Content
FOTOWOLTAIKA

FOTOWOLTAIKA – BYDGOSZCZ, BYTÓW, CHOJNICE, DEBRZNO, JASTROWIE, KOSZALIN, KUJAWSKO-POMORSKIE, MIASTKO, NAKŁO, PIŁA, SĘPÓLNO, SZCZECINEK, TORUŃ, WIĘCBORK, ZŁOTÓW. INSTALACJA PANELI FOTOWOLTAICZNYCH.

JAK DZIAŁA DOMOWA ELEKTROWNIA SŁONECZNA – INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Fotowoltaika – Systemy fotowoltaiczne – instalacje fotowoltaiczne – przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną za pomocą instalacji wykorzystującej panele i ogniwa fotowoltaiczne, które montowane są na dachu budynku lub specjalnej konstrukcji naziemnej, inwertera oraz zabezpieczeń. Pozyskana w ten sposób energia zasila urządzenia w Twoim domu, a ewentualny nadmiar trafia do sieci, który możesz odebrać np. w nocy. W tym samym czasie Twoje rachunki za prąd nie rosną, a Ty cieszysz się darmową i ekologiczną energią!

FOTOWOLTAIKA BYDGOSZCZ, BYTÓW, CHOJNICE, DEBRZNO, JASTROWIE, KOSZALIN, KUJAWSKO-POMORSKIE, MIASTKO, NAKŁO, PIŁA, SĘPÓLNO, SZCZECINEK, TORUŃ, WIĘCBORK, ZŁOTÓW.

Mikroinstalacja to przydomowe źródło energii odnawialnej, czyli np. niewielka elektrownia słoneczna. Taka instalacja pokrywa potrzeby własne gospodarstwa domowego. Kiedy instalacja fotowoltaiczna zostaje uznana za mikroinstalację? Jak wyglądają opusty dla właścicieli? To wszystko określa ustawa o OZE.

Polecamy instalację fotowoltaiczną – oferta instalacji fotowoltaicznych, gdzie światło przekształca się w prąd stały to idealne rozwiązanie programu mój prąd, którego ideą jest zmniejszenie rachunków za prąd.

Mikroinstalacja nowa definicja – MOC INSTALACJI

Według obecnie obowiązującej wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii,  mikroinstalacja to instalacja o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW, która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW.  Wcześniej moc nie mogła być większa niż 40 kW, a moc cieplna w skojarzeniu – 120 kW.

Zmiana ta jest korzystna chociażby z faktu, że budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej na dachu czy na gruncie nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę.

Instalacja paneli fotowoltaicznych.

Jak wyglądają opusty dla mikroinstalacji fotowoltaicznych – INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

System opustów obowiązujący w Polsce polega na tzw. net-meteringu, który umożliwia rozliczenie wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii w ujęciu rocznym. To znaczy, że właściciel mikroinstalacji może wprowadzić do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii, a następnie ją odebrać. Dla przykładu – energia z mikroinstalacji fotowoltaicznej produkowana jest wyłącznie w dzień, niewykorzystana trafia do sieci, skąd wieczorem (gdy produkcja ustaje) możemy ją odzyskać.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – ile energii odzyskam z sieci?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) przewiduje, że nadwyżka wyprodukowanej energii może być magazynowana w sieci energetycznej przez okres 365 dni. Czyli od każdego okresu rozliczeniowego przez rok możemy odebrać naszą nadwyżkę. Właściciel mikroinstalacji może zużyć całą wyprodukowaną energię (najkorzystniejsza opcja) lub wprowadzić ją do sieci gdzie jest magazynowana i otrzymać opust.

W przypadku mikroinstalacji:

W przypadku mikroinstalacji:

  • do 10 kW – opust wynosi 0,8 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii,
  • powyżej 10 kW – opust wynosi 0,7 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii.

Rozliczenie w przypadku firm polega na sprzedaży nadwyżki energii do Zakładu Energetycznego. Dlatego w tym przypadku najkorzystniejsza jest instalacja zaprojektowana na około 30-40% zużycia rocznego, czyli taka która pokrywa dzienne zapotrzebowanie bez produkcji nadwyżek. Wchodzący w życie program Energia Plus zapowiada jednak korzystnie zmiany dla przedsiębiorców, być może i oni w najbliższym czasie będą mogli skorzystać z net-meteringu.

Ustawa OZE – wsparcie dla właścicieli mikroinstalacji PV

Ustawa o odnawialnych źródłach energii przewiduje udogodnienia dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznej. Do najważniejszych z nich należą:

  • brak wymogu pozwolenia na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • brak wymogu koncesji na produkcję energii elektrycznej,
  • brak opłaty przyłączeniowej do sieci oraz kosztów montażu licznika dwukierunkowego,
  • korzystne, stabilne opusty,
  • od 2019 roku koszty budowy mikroinstalacji mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, dzięki temu fotowoltaika jest jeszcze bardziej opłacalną inwestycją,
  • w ramach  programu Energia Plus planowane jest ujednolicenie podatku na fotowoltaikę do 8% (instalacja dla gospodarstw domowych i rolników, na dachu domu, budynku gospodarczym, czy instalacja na gruncie).
Facebook