Fotowoltaika – fakty i mity

Stan środowiska naturalnego jest obecnie w niezwykle opłakanym stanie. Wszystko przez to, że ludzie bez skrupułów wykorzystują surowce pierwotne, których zapasy nieustannie się kończą. Na szczęście nowoczesne budownictwo proponuje szereg ekologicznych, a przy okazji także ekonomicznych rozwiązań, które umożliwiają całkowitą neutralność względem naszej planety, a także ogromne oszczędności. Wśród nich jest bez wątpienia fotowoltaika. Niestety, nadal dużo osób ma pewne wątpliwości co do zasadności oraz opłacalności korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Postaramy się dziś je rozwiać i wyjaśnić, dlaczego fotowoltaika jest znakomitym rozwiązaniem dla każdego domu, który ma co do tego predyspozycje.

x185399217 1649817238542325 8205325876403160057 n 1024x1024.jpg.pagespeed.ic .ec3Bv4LM5a

Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika jest przede wszystkim niemalże darmowym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. Dzieje się to za pośrednictwem paneli słonecznych, które pobierają energię właśnie ze słońca, a w ięc mamy do czynienia z surowcem wtórnym, którego prawdopodobnie nigdy nie zabraknie. Fotowoltaika umożliwia również brak konieczności martwienia się o nieustannie rosnące ceny prądu, jak również pełną niezależność związaną z żywotnością oraz wytrzymałością tego rodzaju instalacji. Fotowoltaika jest bowiem znacznie bardziej wytrzymała od miejskich instalacji, więc nawet w przypadku awarii w dostawach możemy mieć pewność, że panele słoneczne nas nie zawiodą. Co więcej, jak już wspomnieliśmy, fotowoltaika zapewnia neutralny stosunek co do środowiska i umożliwia utworzenie w pełni pasywnego gospodarstwa domowego, to znaczy takiego, które nie pobiera jakiejkolwiek energii, której zapasy są na wykończeniu. Doskonale działa w połączeniu także z pompą ciepła oraz innymi tego rodzaju urządzeniami ekologicznymi. Jak zatem widać, fotowoltaika niesie ze sobą znacznie więcej zalet, niż jakiekolwiek inne obecne na rynku i dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki rozwiązanie. 

Koszty fotowoltaiki – mity na ten temat

Jest bardzo obszerne grono sceptyków, które nieustannie jest zaniepokojone cenami kupna i montażu paneli fotowoltaicznych. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że te kilkanaście tysięcy złotych wydaje się bardzo kosztowną inwestycją, ale zdecydowanie warto spojrzeć na tę kwestię od nieco innej strony. Przede wszystkim na fotowoltaikę można uzyskać dofinansowanie z licznych programów zapewniających wsparcie każdemu, kto chce w takową instalację zainwestować. Można się zatem ubiegać o pokrycie znacznej części kosztów zakupu oraz montażu fotowoltaiki. Co więcej, od 2019 roku bez większych problemów można odliczyć sobie koszty fotowoltaiki od podatku. Warto również wziąć pod uwagę długofalowe skutki użytkowania tej technologii – nie można zaprzeczyć, że mówimy tutaj o ogromnych oszczędnościach sięgających poziomu nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, można śmiało stwierdzić, że mamy do czynienia z rozwiązaniem nad wyraz opłacalnym, a koszty, o których wspomnieliśmy na początku, nagle mogą wydawać się znacznie mniejsze. Z tego powodu warto zastanowić się nad inwestycją, szczególnie jeśli mamy dość nieustannie rosnących kosztów prądu, które są nieodłącznym czynnikiem korzystania z miejskich sieci elektrycznych. Kiedy mowa o fotowoltaice, próżno doszukiwać się znaczących wad tego rozwiązania, zarówno finansowych, jak i jeśli cho dzi o jej sprawność i wydajność, jak również żywotność całego systemu.