Fotowoltaika w 2022 roku – czy się opłaca?

Ostatnimi czasy, odkąd Sejm przegłosował zmiany w fotowoltaice internet wrze na temat niskiej opłacalności fotowoltaiki. Jednak czy na pewno ta opłacalność spadnie patrząc na drożejące ceny prądu? W dzisiejszym artykule przeanalizujemy opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku. 

Zapraszamy do czytania!

Fotowoltaika i zmiany od 2022 roku

Zmieniło się rozliczanie prosumentów. Do końca marca 2022 roku obowiązuje system opustów (net-metering), który pozwala obniżyć rachunki nawet o 90%. Nadwyżkę energii produkowanej głównie letnią porą, można zmagazynować w sieci energetycznej i odebrać np. zimą w 80% (dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW) lub w 70% (dla instalacji fotowoltaicznych powyżej 10 kW) całkowicie bezpłatnie

Od kwietnia 2022 roku zacznie obowiązywać system zakupu i sprzedaży energii (net-billing). W systemie net-metering można zmagazynować energię i ją wykorzystać, tak w nowym systemie będzie można sprzedać nadwyżkę energii po cenach hurtowych, a w razie konieczności odkupić po cenach detalicznych od dostawcy

Mimo iż net-billing jest mniej korzystny, to fotowoltaika w 2022 roku nadal będzie opłacalna. Czytaj dalej! 

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki? 

Na opłacalność fotowoltaiki poza systemem rozliczenia energii pochodzącej z fotowoltaiki  wpływają również inne aspekty tj. dotacje, koszt instalacji, jakość wykonania oraz autokonsumpcja. 

Istnieje wiele możliwości dofinansowań do fotowoltaiki, w tym Program Mój Prąd, Dotacja Czyste Powietrze, Ulga termomodernizacyjna oraz dotacje z projektów regionalnych. W 2022 roku ma rozpocząć się dystrybucja budżetu unijnego na lata 2021-2027, więc może pojawić się więcej możliwości. Skorzystanie z dotacji może pozwolić na skrócenie czasu zwrotu z instalacji fotowoltaicznej nawet o kilka lat! 

W celu analizy kosztów instalacji, w systemie net-billing raczej nie odczujemy podwyżek cen. Przewiduje się, że w 2022 roku koszt instalacji fotowoltaiczny będzie tańszy o 20-30% niż w poprzednim roku. 

Co do jakości wykonania, to oczywiste jest, że wysokiej jakości materiały i poprawny montaż pozwalają na 100% wydajności i opłacalności. Każdy błąd popełniony przy montażu i instalacji fotowoltaicznej może zmniejszyć uzysk energii, a tym samym opłacalność. Bardzo często problemy pojawiają się w późniejszym czasie, które wymagają serwisu fotowoltaiki, a to z kolei generuje dodatkowy koszt. Dlatego nie warto oszczędzać na początku i skorzystać z usługi profesjonalnej firmy, z doskonałą opinią Klienta, z materiałami od renomowanych producentów. 

Analizując autokonsumpcję, czyli bieżące wykorzystanie energii z fotowoltaiki będzie niezwykle istotna w systemie net-billing. Dlaczego? Energia z sieci energetycznej jest obarczona dodatkowymi kosztami, w tym koszt profilowania, certyfikatów, akcyzy itp. Dlatego, jeśli energię z sieci zamienimy na energię z własnej instalacji fotowoltaicznej, to wygenerujemy większą opłacalność. Świetną metodą na zwiększenie autokonsumpcji jest inwestycja w pompę ciepła lub w magazyn energii. 

Warto wspomnieć, że na opłacalność wpływa fakt, że inwestując w fotowoltaikę dbamy o środowisko. Ten ekologiczny aspekt pozwala na czystsze powietrze, spowolnienie powstawania efektu cieplarnianego, a to z kolei przekłada się na lepsze zdrowie. 

Opłacalność fotowoltaiki w 2022

Czy fotowoltaika jest opłacalna w 2022 roku?

Chórem odpowiadamy TAAK! 

Dlaczego? Mimo iż net-billing nie wydaje się specjalnie korzystny, to na rachunkach nadal będzie można generować oszczędności rzędu nawet 64%. Koszty inwestycji będą się zwracać w podobnym czasie jak w  przypadku instalacji zamontowanych według poprzednich zasad, czyli ok. 10 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że gwarancja systemów fotowoltaicznych wynosi ok. 30 lat, to przez kolejne ok. 20 lat można czerpać czysty zysk z oszczędności dzięki fotowoltaice. Inwestując w fotowoltaikę, zapewniasz sobie stały dostęp do tańszej energii, z buforem chroniącym przed podwyżkami stawek za prąd. 

Sprawdź ofertę Ekover i ciesz się własną zieloną energią!

Ekover fotowoltaika