Instalacja paneli fotowoltaicznych – z czym się wiąże?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że fotowoltaika jest obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem, które jest montowane w coraz większej liczbie firm, domostw oraz innych budynków. Nie można się temu dziwić, bowiem instalacja paneli fotowoltaicznych nie jest już postrzegana jako zjawisko żywcem wyjęte z najpopularniejszych wytworów popkultury bazujących na gatunku science-fiction. Obecnie jest to wręcz podstawa nowoczesnego budownictwa, które zdecydowanie warto zamontować w każdym domu, który ma do tego odpowiednie warunki. Zanim jednak instalacja paneli fotowoltaicznych będzie czymś, na co się zdecydujesz, powinieneś dowiedzieć się na ten temat kilku istotnych faktów.
Fotowoltaika – ile to kosztuje?
Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę koszty, które należy ponieść za instalację paneli fotowoltaicznych. Wiele osób może uważać, że są one zbyt duże. Owszem, kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych za ten system może nieco odstraszać, ale warto spojrzeć na tę kwestię pod nieco szerszym kątem. Instalacja paneli fotowoltaicznych kosztuje dużo, ale bardzo szybko jest w stanie się zwrócić, będąc znacznie bardziej opłacalną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań oraz stale rosnących opłat, które musimy ponieść za korzystanie z energii elektrycznej. W związku z tym warto się zastanowić nad zainstalowaniem tej technologii.
Fotowoltaika – jak zamontować?
Montaż paneli fotowoltaicznych trzeba pozostawić zawodowcom. Panele słoneczne na półkuli północnej muszą być skierowane na południe, a na półkuli południowej na północ. Złączone szeregowo panele powinny być skierowane w tą samą stronę i być umieszczone pod tym samym kątem nachylenia. Jeśli chodzi o montaż na dachu, panele mogą być umieszczone zarówno na dachu płaskim, jak i skośnym. Warto wiedzieć, że panele można układać obok siebie lub jeden nad drugim.
Instalacja paneli fotowoltaicznych – dofinansowania
Warto także mieć na uwadze kilka innych kwestii związanych z kosztami, które trzeba ponieść za fotowoltaikę. Przede wszystkim można ubiegać się o dofinansowanie z różnorakich programów rządowych, którym celem jest propagowanie tej technologii w licznych domostwach, nie tylko tych nowo powstających. W ten sposób można uzyskać zwrot znacznej części kosztów. Warto ubiegać się o dofinansowanie, ponieważ dzięki niemu koszty, które do tej pory wydawały się zatrważające, teraz są w zasięgu ręki przeciętnego Kowalskiego. Ponadto warto wiedzieć, że od 2019 roku nie ma przeciwwskazań, żeby odliczyć sobie panele fotowoltaiczne od podatku, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Podsumowując, instalacja paneli fotowoltaicznych wcale nie musi być bardzo kosztowna, a za to bardzo szybko się zwrócić i zapewniać nawet kilkaset złotych miesięcznie w portfelu.