Jak myć panele fotowoltaiczne?
- Nie używaj: wody z kranu, myjki ciśnieniowej, szorstkich produktów, detergentów.
- Nie chodź po panelach.
- Nie myj paneli, gdy jest słonecznie, a panele są nagrzane. Poczekaj, aż wystygną.
- Najlepiej stosuj specjalistyczne środki do czyszczenia paneli fotowoltaicznych i miękkie przedmioty, aby nie uszkodzić i zarysować powierzchni panela (np. gąbka, szczotka).
- W przypadku braku specjalistycznych środków, możesz skorzystać z roztworu wody z octem.
- Bądź ostrożny i delikatny!
- Panele fotowoltaiczne należy myć średnio dwa razy do roku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wiele osób, decydując się na zamontowanie fotowoltaiki robi to ze względu chęci obniżenia kosztów za energię. Panele słoneczne są także niewyczerpalnym źródłem energii, ponieważ czerpią ją z dopływu światła. To sprawia, że takie rozwiązanie jest bardzo przyjazne dla środowiska, bo nie generuje żadnych zanieczyszczeń podczas swojej pracy. Jej dużą zaletą jest to, że aby korzystać z tej formy energii odnawialnej nie trzeba mieć szczegółowej wiedzy, ponieważ po zamontowaniu jej na dachu jest całkowicie samodzielna i nie wymaga dodatkowej obsługi.
Powody zanieczyszczeń paneli fotowoltaicznych
Wiele osób ma świadomość, w jaki sposób działa tego typu technologia, lecz to zdecydowana mniejszość zastanawia się, jak te panele utrzymywać w czystości. Jest to niezwykle istotne ze względu na jakość działania systemu, w sytuacji, gdy jest on zanieczyszczony. Brudne panele fotowoltaiczne przyczyniają się do zmniejszenia wydajności i pogorszenia ogólnego poziomu działania. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wielu ludzi liczy na szybki zwrot inwestycji, a w momencie, gdy nie działają one poprawnie, czas oczekiwania znacznie się wydłuża. Zanieczyszczenia są spowodowane wieloma czynnikami, na które nie mamy wpływu. Często powodem jest osadzanie się cząsteczek, najczęściej jest to kurz oraz sadza. Można też zauważyć liście lub martwe owady, które ograniczają dopływ światła do paneli. Sporym wyzwaniem dla nich są także zanieczyszczenia spowodowane przez ptactwo. Trzeba zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ może to prowadzić do stałych uszkodzeń. Jest to ważne, ponieważ istnieje szansa na naruszenie gwarancji od producenta.
W jaki sposób czyścić panele słoneczne? – Skorzystaj z usług profesjonalistów!
Wszystko zależy od nieczystości, które wymagają usunięcia. W niektórych przypadkach wystarczy wyręczyć się siłami natury i oczekiwać deszczu. Zdarzają się jednak sytuacje, że tego typu rozwiązania nie wystarczają i trzeba sięgnąć po inne środki. Warto wtedy skorzystać z usług osób, które pracują w tej branży na co dzień i z pełnym profesjonalizmem podejdą do sprawy, dzięki czemu masz pewność, że panele będą czyste i jednocześnie nieuszkodzone. Jest to także przede wszystkim bezpieczne, ponieważ firma mająca doświadczenie w takich sprawach minimalizuje ryzyko uszkodzenia w przeciwieństwie do działań na własną rękę. Trzeba pamiętać, że sprzęt tego rodzaju trzeba czyścić delikatnie bez użycia dużego ciśnienia wody, a także by woda była czysta bez żadnych środków chemicznych. Ważne, by czyści panele z ziemi, bez użycia ciężkiego sprzętu, co niweluje ryzyko uszkodzeń, to nam gwarantuje należytą czystość. Istotne, by zlecanie mycia paneli fotowoltaicznych było cykliczne. Wiele osób decyduje się na takie działanie dwa razy do roku, zazwyczaj wiosną i jesienią. Jest to uzasadnione, ponieważ wtedy gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, ze względu na pyłki oraz opadające liście. Jest to umowna ilość i zależy także w dużej mierze od zanieczyszczeń zgromadzonych na panelach. Ma na to duży wpływ region, na jakim jest zamontowana fotowoltaika. Poszczególne obszary w Polsce znacznie się różnią pod kątem ilości zanieczyszczeń, dlatego warto zwrócić uwagę, także na ten aspekt.
Dowiedz się więcej: