Japońskie pompy ciepła – samurajowie wśród pomp
Rynek pomp ciepła w Polsce oferuje szeroki wybór. Od powietrznych po gruntowe pompy ciepła. Dla wielu osób o wyborze pompy ciepła decyduje cena. Często wiąże się to z wyborem powietrznej pompy ciepła jako najtańszej opcji dla domu lub firmy. Powszechnie panuje też przekonanie, że pompa ciepła z fotowoltaiką to idealne rozwiązanie. Bo zapewnia szybszy zwrot instalacji. Nie wszyscy jednak wiedzą jak działa pompa ciepła. W Polsce pierwsze pompy ciepła pojawiły się w 1995 r. Jednymi z liderów producentów pomp ciepła są firmy Daikin i Panasonic

Z tego artykułu dowiesz się:
Pompa ciepła — nieograniczony dostęp do bezpłatnej energii
Pompa ciepła jest urządzeniem, które przetwarza energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Energia pochodzi z powietrza, wody lub gruntu. Tak więc pompa ciepła przenosi ciepło z dolnego źródła ciepła o niskiej temperaturze, do górnego źródła o wyższej temperaturze. Energia cieplna przenoszona jest za pomocą specjalnych wymienników ciepła. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła to element, który może zostać zamontowany w dowolnym pomieszczeniu takim jak np. pomieszczenie techniczne, pomieszczenie gospodarcze, kuchnia, czy pralnia. W przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia, czy pralnia wygląd zewnętrzny ma znaczenie.
Jak działa pompa ciepła?
75 % ciepła z powietrza + 25 % energii elektrycznej = 100 % ciepła do ogrzewania budynku

Japońscy samurajowie — Daikin i Panasonic
Dlaczego warto stawiać na japońskich producentów pomp ciepła — Daikin i Panasonic? Obie firmy działają na rynku od wielu lat. Obie posiadają w Europie swoje fabryki. Daikin dotarł do Europy już w latach 70. Panasonic od 2018 r. otworzył swoją fabrykę w Pilźnie, u naszego południowego sąsiada. Z kolei w lipcu 2022 r. Daikin ogłosił, że zainwestuje 300 milionów euro w budowę nowej fabryki w Łodzi, która będzie pierwszą bazą produkcyjną Daikin w Polsce. Panasonic wprowadził na rynek japoński swoją pierwszą pompę ciepła powietrze-woda już w 1973 r. Energiczny rozwój rynku pomp ciepła doprowadził do wprowadzenia przez obu producentów nowoczesnych rozwiązań w swoich produktach. W 2006 r. Daikin jako pierwszy producent w Europie udostępnił do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu cieplej wody użytkowej. Tak powstała powszechnie uznanych na rynku pomp ciepła Daikin Altherma. Z kolei flagowa gama pomp ciepła firmy Panasonic została wprowadzona w 2010 roku. Pompa ciepła Daikin Altherma 3 zdobyło nagrodę „IF design award” i „Reddot Product Design Award 2018” za innowacyjny projekt. Te nagrody przyznawane są w ramach dwóch najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie. Dodatkowo urządzenia Daikin Altherma wyróżniono europejskim certyfikatem HP Keymark, potwierdzającym jakość pomp ciepła na rynku europejskim. Z kolei pompy ciepła Panasonic Aquarea generacji K i L zostały wyróżnione w konkursie Good Design Awards 2022. Nagroda Good Design Award należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie doskonałego wzornictwa produktów. Wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla wyjątkowych osiągów i energooszczędności jednostek wewnętrznych Panasonic typu All-in-One i split.
Pompa ciepła Panasonic — synonim wydajności
Flagowa gama pomp Panasonica to Aquarea. Urządzenia te uważane są za wyjątkowo innowacyjne i energooszczędne. Pośród produktów firmy Panasonic należy wymienić produkty:
Aquarea High Performance – do nowych instalacji i budynków energooszczędnych. Pompa z tej serii Panasonic Aquarea cechuje bardzo dobra wydajność i oszczędność energii. Przy tym produkt ten wyróżnia się kompaktową obudową. Dostępne w wersji split lub monoblok, z ciepłą wodą użytkową lub bez. Zakres sięga od 3 do 16kW.
Aquarea T-CAP – idealna do pracy w skrajnie niskich temperaturach. Pompy tej serii są zdolne do utrzymania mocy wyjściowej przy temperaturze zewnętrznej do -20°C bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną. Split lub monoblok z lub bez CWU. Moc od 9 do 16kW. Pracuje z czynnikiem R410A.
Aquarea HT – o doskonałe rozwiązanie dla budynków, w których zastosowano tradycyjną instalację grzejnikową. Jest to możliwe dzięki wysokotemperaturowemu systemowi ogrzewania. Umożliwia on wygenerowanie wody o temperaturze do 65°C na wyjściu z jednostki. Taka wartość pozwala zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło, bez konieczności dodatkowego powiększania zładu wody w instalacji. Split lub monoblok z lub bez CWU, od 9 do 12kW. Może zapewnić do 65°C ciepłej wody, a wzrasta do 75°C w celu sterylizacji CWU.
Daikin — wydajność i długa gwarancja w jednym
Produkty Daikina z serii Altherma to przede wszystkim wysoka klasa efektywności energetycznej, dzięki unikalnej wydajności przy zastosowaniu specjalnej technologii sterowania inwerterowego. Poza tym cechą Daikina jest niemalże całkowite przejście na czynnik R-32, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż do niedawna powszechnie stosowany czynnik R410A.
Daikin Altherma 3 GEO
To gruntowa pompa ciepła. Urządzenie wykorzystuje energię geotermalną oraz technologię inwertera. Pompa ciepła przeznaczona jest głównie do budynków po renowacji. Sprawdzi się także w innych lokalizacjach, dzięki wysokiej temperaturze wyjściowej wody. Może więc być stosowania z klasycznymi grzejnikami.
Pompy ciepła Daikin 3 z serii GEO występują w czterech wariantach jednostek wewnętrznych: H06D9W, X06D9W(G), H10D9W i X10D9W(G). Różnią się od siebie mocą grzewczą – od 6 do 10kW.Każda z tych jednostek gwarantuje najwyższą klasę efektywności A+++, co jest bardzo atrakcyjnym wynikiem.
Pompy ciepła Daikin niskotemperaturowe
Daikin posiada w swojej ofercie pompy ciepła dedykowane ogrzewaniu niskotemperaturowemu. Cieszą się one dużym powodzeniem, dzięki przystępnej cenie i bardzo dobrej wydajności. Występują one w dwóch wariantach: split i monoblok.
- Daikin Altherma 3 R (split)
Jest to urządzenie typu SPLIT. Oznacza to, że występują w tym modelu dwie osobne jednostki — zewnętrzna i wewnętrzna. Wydajność grzewcza w jednostkach stosowanych w tej serii mieści się w przedziale od 4 do 8kW. Wartość sezonowego współczynnika efektywności wynosi od 4,48 do 4,56. To bardzo dobry współczynnik efektywności energetycznej.
- Daikin Altherma 3 M (monoblok)
Jest to pompa typu MONOBLOK , a więc wszystko w jednym bez dodatkowej jednostki wewnątrz. Zaletą tej pompy ciepła jest kompaktowy rozmiar. Daikinowi udało się go uzyskać dzięki zastosowaniu tradycyjnego, podwójnego wentylatora.
Daikin Altherma 3 M występuje również w czterech wersjach z jednostkami o mocach 9kW, 11kW, 12kW i 16kW. Jak na małe wymiary pompy, wydajność grzewcza pompy mieści się dobrym poziomie – od 4,69 do 4,82.
- Daikin Altherma 3 H MT
Największą zaletą tej pompy ciepła jest bardzo cicha praca tej serii, co wynika z zastosowania 3-warstwowej izolacji z podkładkami gumowymi. Daikin Altherma 3 H MT jest idealnym zamiennikiem do takich domów, gdzie wystarczająca jest temperatura wody maks. 65°C.
Wydajność grzewcza tych pomp mieści się w przedziale od 4,51 do 4,71, co po raz kolejny jest przyzwoitym wynikiem.
- Daikin Altherma 3 R HT
Jest to pompa wysokotemperaturowa. Wysokotemperaturowa pompa ciepła to urządzenie, które może produkować wodę grzewczą o wysokiej temperaturze zasilania. Mowa tu o temperaturze 65°C, a nawet wyższej, bez dodatkowego wspomagania. Może ona zatem współpracować z instalacją grzejnikową (cenne np. przy modernizacji budynku) albo zapewniać wyższy komfort i higienę c.w.u.
W przypadku tych modeli mówimy o mocnych pompach ciepła 11kW, 14kW lub 16kW. Ta seria pomp ciepła cechuje się mniejszą wydajnością grzewczą.
Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma R
Jest to hybrydowa pompa ciepła, składająca się z dwóch podzespołów. Pierwszy to jednostka zewnętrzna pompy ciepła powietrze-woda. Drugi to jednostka wewnętrzna, która jest połączeniem pompy ciepła i kotła gazowego kondensacyjnego.
Hybrydowe systemy ogrzewania łączą w jednym układzie dwa urządzenia z możliwością ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki automatyce jest wykorzystywane to źródło energii, które w danym momencie będzie pracowało najefektywniej. Hybrydowa pompa ciepła jest połączeniem pompy powietrze-woda, a więc wykorzystującej energię odnawialną, oraz kotła kondensacyjnego, w którym paliwem jest gaz.
Jaką pompę ciepła wybrać?
Wybór konkretnego modelu podyktowany jest wieloma czynnikami. Z pewnością japońscy przedstawiciele Panasonica i Daikina to dobry wybór w przystępnej cenie. Najważniejsze jest oczywiście dobranie odpowiedniej mocy urządzenia.
Wielu instalatorów mówi tutaj o prostej zasadzie: im większy dom, tym większa powinna być moc pompy ciepła.
W praktyce trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wielkość domu, ale sposób ogrzewania. Ważny jest także rodzaj ocieplenia i użyte materiały konstrukcyjne. Przede wszystkim ich grubość i rodzaj. Stąd też dobór odpowiedniej pompy powinien być dokonany w sposób przemyślany. Dobry specjalista dokona prawidłowego wyboru. Albowiem niewłaściwe dopasowanie urządzenia może skutkować obniżonym komfortem cieplnym. Poza tym wpłynie na zwiększone koszty zakupu pompy ciepła. Lepiej więc kierować się poradą fachowca. Najlepiej, żeby była to osoba z autoryzowanym certyfikatem instalatora.