Klimatyzacja w domu – weryfikacja mitów 

Instalacja i montaż klimatyzacji w domu przybiera na popularności. W upalne dni można cieszyć się komfortowo chłodnym powietrzem, nie zważając na to, co dzieje się za oknem. Niekiedy słyszy się, że klimatyzacja nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się mitom dotyczącym klimatyzacji w domu i finalnie odpowiemy na pytanie, czy warto w nią inwestować? 

Zapraszamy do lektury! 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Klimatyzacja — czym jest?
 2. Mity dotyczące klimatyzacji w domu
 3. Czy warto zainwestować w klimatyzacje w Twoim domu

Klimatyzacja – czym jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak dokładnie jest klimatyzacja? Jest to proces, w którym powietrze w budynku zostaje przetworzone do preferowanej temperatury i wilgotności. Klimatyzacja odpowiada za zapewnienie komfortowego powietrza w pomieszczeniach oraz za dobre samopoczucie użytkowników budynku. 

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy następujące klimatyzatory

 • Typu monoblock – urządzenie tworzy jedna jednostka;
 • Typu split – urządzenie tworzy dwie jednostki (jedna wewnętrzna i jedna zewnętrzna);
 • Typu multi-split – urządzenie tworzy dwie jednostki lub więcej (jedna zewnętrzna i kilka wewnętrznych).  

W obrębie klimatyzatorów split i multi-split wyróżnia się następujące rodzaje klimatyzatorów:

 • Przypodłogowe;
 • Kasetonowe;
 • Kanałowe;
 • Ścienne;
 • Podsufitowe. 

Mity dotyczące klimatyzacji w domu 

Mit nr 1 – klimatyzacja szkodzi zdrowiu.

Nie raz się słyszy, że „Jestem chora/y, to przez klimatyzację!”. To prawda, tak się zdarza. Jednak powodem tego nie jest sama w sobie klimatyzacja, tylko jej złe użytkowanie i brak dbałości o urządzenie. 

Aby klimatyzacja spełniała swoje funkcje, to musi być co jakiś czas kontrolowana, czyszczona i odgrzybiona. Solidne firmy, które zajmują się instalacją i montażem klimatyzacji, po wykonaniu usługi przeprowadzają szkolenie z użytkowania, więc śmiało można wykonać dwa ostatnie działania samodzielnie. Można także zlecić to profesjonalnej firmie wraz z przeprowadzeniem okresowej kontroli. 

Oczyszczenie, odgrzybienie i okresową kontrolę warto najlepiej wykonać przez falą upałów, aby okresie skwaru cieszyć się chłodnym i komfortowym powietrzem w Twoim domu. 

Niestety profilaktyczne działania nad urządzeniem wykonywane są najczęściej dopiero w momencie odczuwania przykrych zapachów z klimatyzatora. Aby uniknąć problemów zdrowotnych spowodowanych klimatyzacją należy pamiętać, że nie można ustawiać zbyt niskiej temperatury. Różnica temperatur powinna wynosić kilka stopni, a często jest tak, że ta chęć chłodnej temperatury jest tak wielka, że temperatura ustawiana jest na bardzo niską. Co gorsza, ustawiamy nawiew bezpośrednio na siebie. To ogromny błąd! W takich przypadkach przeziębienie jest często nieuniknione i dodatkowo skóra szybko się wysusza.

klimatyzacja w domu

Mit nr 2 – klimatyzacja jest bardzo kosztowną inwestycją 

Pozwoliłam sobie napisać, że to mit, mimo iż klimatyzacja jest kosztowną inwestycją. Już tłumaczę dlaczego? 

Jak wiesz, na niektórych urządzeniach nie powinno się oszczędzać i tak jest w przypadku klimatyzacji. Na każde 10 m2 pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej. Dlatego, jeśli kupisz nieodpowiedni sprzęt, to nie będzie odpowiedniej efektywności i koszty użytkowania będą wysokie. Lepiej początkowo wydać więcej pieniędzy na dobry sprzęt i cieszyć się z w miarę niskiego kosztu użytkowania, aniżeli oszczędzać na początku i potem generować wysokie koszty. 

Mit nr 3 – klimatyzacja jest głośna 

Producenci klimatyzatorów coraz bardziej zwracają uwagę na poziom hałasu w urządzeniach. Nie jest tak, że kompletnie jest cicho, jednakże na rynku istnieją już takie modele, które znacznie redukują hałas. Znajdziemy np. takie, których poziom hałasu wynosi 19 dB, co można porównać do szumu w lasie. Najgłośniejsza część klimatyzacji zostaje podłączona na zewnątrz. 

Czy warto zainwestować w klimatyzacje w swoim domu? 

Warto zainwestować w klimatyzację z wielu powodów. Dziś możesz uzyskać klimatyzatory, które nie tylko chłodzą w upalne dni, ale także potrafią ogrzać powietrze. Urządzenia renomowanych firm cechują się wysoką wydajnością chłodniczą i grzewczą idąc w parze z energooszczędnością. Dodatkowo zaletą klimatyzatorów jest wydalanie powietrza o doskonałej jakości, dzięki odpowiednim filtrom, które usuwają różne patogeny z powietrza i eliminują nieprzyjemne zapachy. Urządzenia są ciche i wielofunkcyjne. Możesz nim sterować bez ruszania się z miejsca. 

Jeśli zastanawiasz się nad montażem i instalacją klimatyzacji w Twoim domu, to zachęcamy do kontaktu. Korzystamy z urządzeń tylko renomowanych firm w tym DAIKIN, PANASONIC i KAISAI.