Pompa ciepła – czy warto w nią inwestować?

W społeczeństwie zauważamy coraz większą tendencję do inwestycji w odnawialne źródła energii. Najczęstszym powodem tego są wzrastające ceny węgla, gazu lub oleju opałowego. W dzisiejszym artykule przedstawimy, dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła w swoim domu. 

Spis treści:

 1. Pompa ciepła — czym jest i jakie są jej rodzaje
 2. Pompa ciepła — czy warto w nią zainwestować
 3. Pompa ciepła — jaki jest jej koszt
 4. Podsumowanie

Pompa ciepła – czym jest i jakie są jej rodzaje

Pompa ciepła jest urządzeniem, które potrafi pobrać energię cieplną ze środowiska zewnętrznego i przenieść ją do systemu grzewczego budynku, poprzez przetworzenie jej na wyższy poziom energetyczny. Czyli pompa ciepła pozwala ogrzać dom poprzez wymuszenie przepływu ciepła z otoczenia o niższej temperaturze do otoczenia o wyższej temperaturze.

Wyróżniamy 3 typy pomp ciepła:

 • Powietrzne;
 • Gruntowe;
 • Do ciepłej wody

Powietrzne

W pompach ciepła typu powietrze-wodaźródłem i nośnikiem ciepła jest powietrze. Wbudowany wentylator przetłacza je przez parownik, który odpowiada za przekazanie i przejmowanie części energii cieplnej do systemu grzewczego budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. 

Gruntowe 

Są to domy ciepła typu glikol-woda. W tym przypadku energia cieplna pozyskiwana jest z gruntu poprzez instalację dolnego źródła ciepła, czyli gruntowego wymiennika ciepła. Są dwie możliwości jego instalacji: poziomo i pionowo. Faktem jest, że na głębokości 15 m gleba posiada stałą temperaturę 10°C. Takie walki są idealne w celu wykonania odwiertu pod sondę, czyli pionowy kolektor gruntowy. 

Do ciepłej wody

Są to domy ciepła przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Źródłem energii jest tutaj powietrze. Co więcej, urządzenia tego typu świetnie współpracują z innymi systemami grzewczymi, a ich montaż jest bardzo prosty. Dodatkowym aspektem przemawiającym  za słusznością wyboru takiej domy jest możliwość uzyskania przyjemnego chłodu w upalne dni.

pompa ciepła

Pompa ciepła — czy warto w nią zainwestować?

Odpowiadamy chórem, że TAAK! 

Dlaczego?

 1. Pompy ciepła wykorzystują 75% zielonej energii ze środowiska, a jedynie 25% energii elektrycznej. 
 2. Odznaczają się wyższym współczynnikiem efektywności energetycznej (COP) niż piece i ogrzewanie elektryczne.
 3. Oszczędzają czas, gdyż działają automatycznie, bezobsługowo.
 4. Przyczyniają się do dbałości o środowisko, gdyż jest to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne dla zdrowia. 
 5. Pozwala na oszczędzanie energii, w przypadku, gdy napędza ją fotowoltaika.
 6. Są łatwe w montażu i obsłudze.
 7. Posiadają niski poziom awaryjności. 
 8. Możesz cieszyć się ogrzewaniem w zimne dni i chłodzenie w upalne dni.
 9. Generują wolność od uciążliwego składowania opału. 
 10. Dają możliwość niezależności od zewnętrznych dostawców ciepła. 
 11. Dają poczucie bezpieczeństwa, gdyż nie stwarzają zagrożenia pożarowego. 

Pompa ciepła — jaki jest jej koszt?

Koszt najczęściej wybieranej pompy ciepła typu powietrze-woda mieści się w granicy ok. 30 000 zł. Kwota jednak zależna jest od wielu czynników tj. powierzchni, zużycia ciepłej wody użytkowej, a także lokalizacji. Być może 30 000 zł wydaje się dużą kwotą, ale porównując ją do instancji kotłowni gazowej, która wynosi ok. 20 000 zł to jest to dość niska kwota. Do kotłowni gazowej musisz doliczyć jeszcze okresową wymianę pieca, jego konserwację, wizyty kominiarza i koszty zabezpieczeń pożarowych. 

Instalacja w pompce ciepła może się zwrócić już w przeciągu 6-8 lat przy oszczędnościach liżących kilka tysięcy złotych na rachunkach. 

Podsumowując

Jak widzisz, jest mnóstwo powodów na inwestycję w pompę ciepła. To praktycznie bezawaryjne, łatwe w obsłudze oraz niewymagające Twojego czasu i składowania opału urządzenie sprawdzi się w każdym przypadku, a szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości ogrzewania domu gazem ziemnym. Z resztą w dzisiejszych czasach jego koszt jest niezwykle wysoki… 

Chciałbyś zainwestować w pompę ciepłą w Twoim domu lub biurze, a nie wiesz jaką wybrać? Skontaktuj się z nami, doradzimy najlepsze rozwiązanie i pomożemy w uzyskaniu dodatkowych funduszy!