Dodatkowe 400 mln w programie Mój Prąd
Dobra wiadomość dla tych, którzy planują swoje inwestycje w fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii. Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na swoim profilu na facebook’u, w związku z dużym zainteresowaniem wnioskodawców programu Mój Prąd, ministerstwo zamierza zwiększyć środki finansowe na ten cel.
Budżet programu Mój Prąd 5.0 ma być zwiększony o 400 mln zł. Na dzień 19 maja złożono już 13 628 wniosków na łączną kwotę 114 917 933,68 zł! W tym na instalacje fotowoltaiczne – 13 550 wniosków. Oznacza to, że w ciągu 5 tygodni od ogłoszenia naboru – budżet programu został przekroczony.
NFOŚiGW jako operator programu Mój Prąd – już wcześniej zapowiadał, że będzie na bieżąco monitorował stan wykorzystania środków, a w razie potrzeby będzie zwiększał budżet. Duże zainteresowanie programem zapewne wynika z wielu czynników.
Co warto wiedzieć?
Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zainstalować system fotowoltaiczny. Oto kilka głównych korzyści:
Oszczędności finansowe: instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na wyprodukowanie własnej energii elektrycznej z darmowego i nieograniczonego źródła – słońca. Dzięki temu można zmniejszyć rachunki za prąd.
Ochrona środowiska: energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, które nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń do atmosfery. Korzystanie z energii słonecznej pomaga w redukcji emisji dwutlenku węgla i zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko.
Niezależność energetyczna: posiadając własny system fotowoltaiczny, stajemy się bardziej niezależni energetycznie. Poza tym system ten może być rozbudowany i wyposażony w magazyn energii, co pozwoli na bezpieczne gromadzenie i magazynowanie wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii elektrycznej.
Długoterminowa inwestycja: instalacja paneli fotowoltaicznych jest inwestycją o długoterminowym charakterze. Mimo początkowych kosztów inwestycji, systemy fotowoltaiczne mają długą żywotność i często oferują zwroty z inwestycji w ciągu kilku lat. W miarę upływu czasu, oszczędności na rachunkach za prąd mogą zrekompensować koszty instalacji.
Wzrost wartości nieruchomości: nieruchomość wyposażona w system fotowoltaiczny zwykle zyskuje na wartości rynkowej. Coraz większa liczba osób poszukuje energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, co sprawia, że domy z instalacją fotowoltaiczną są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.
Dostępne wsparcie finansowe: istnieje co najmniej kilka możliwości dla uzyskania dotacji i ulg, aby zmniejszyć koszty inwestycji i przyspieszyć zwrot z inwestycji. Takim przykładem jest wskazany wyżej program Mój Prąd, jak inne: Czyste powietrze i Moje Ciepło. Zwrot finansowy dla wykonanej inwestycji można również uzyskać w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Warto jednak pamiętać, że efektywność i opłacalność systemu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, kąt nachylenia paneli, efektywność paneli, wykorzystanie mikroinwerterów itp.
Warto postawić na lokalnego instalatora fotowoltaiki i pomp ciepła!
Lokalne firmy często mają dużą wiedzę i doświadczenie dotyczące różnych aspektów dotyczących instalacji paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Niejednokrotnie posiadają też własną, doświadczoną ekipę monterską – gwarantującą właściwe wykonanie instalacji i montażu.
To także łatwiejszy dostęp do wsparcia technicznego: wybierając lokalną firmę, masz łatwiejszy dostęp do wsparcia technicznego w przypadku ewentualnych problemów, konserwacji lub napraw. Możesz skontaktować się bezpośrednio z instalatorem, co może przyspieszyć reakcję i rozwiązanie problemu.
Wsparcie lokalnej gospodarki: wybierając lokalną firmę, wspierasz lokalną gospodarkę i miejscowych przedsiębiorców. Lokalne firmy często zatrudniają pracowników z okolicy, co przyczynia się do tworzenia miejsc pracy i wzrostu lokalnej gospodarki.
Łatwiejsze negocjacje i dostosowanie do indywidualnych potrzeb: lokalna firma gwarantuje większą elastyczność i możliwość negocjacji usługi. Oznacza to, że przedstawiona oferta będzie bardziej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.
Łatwiejszy monitoring i konserwacja: oznacza to, że w razie potrzeby można łatwo skontaktować się z firmą i zorganizować regularne przeglądy oraz konserwację systemu w celu utrzymania jego efektywności i niezawodności.
Zaufanie i referencje: w przypadku lokalnych firm można łatwiej sprawdzić ich reputację, zbierając informacje od mieszkańców, którzy skorzystali z usług. Można również poprosić o referencje i zobaczyć zrealizowane przez nich projekty w swojej okolicy, co może pomóc w podjęciu decyzji. Firma EKOVER posiada referencje nie tylko od Klientów indywidualnych, ale także firm i instytucji publicznych. W 2023 r. otrzymała tytuł Najlepsi Oferteo 2023 wśród sprzedawców fotowoltaiki ➡ 𝘄 𝗖𝗵𝗼𝗷𝗻𝗶𝗰𝗮𝗰𝗵, 𝗦𝗲̨𝗽𝗼́𝗹𝗻𝗶𝗲 𝗞𝗿𝗮𝗷𝗲𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗺, 𝗖𝘇ł𝘂𝗰𝗵𝗼𝘄𝗶𝗲 i 𝗭ł𝗼𝘁𝗼𝘄𝗶𝗲.